ŠACHOVÉ GRAND PRIX ČR V BOHUSLAVICÍCH

Zpráva a výsledky ze šachového turnaje GRAND PRIX ČR V BOHUSLAVICÍCH

ŠACHOVÉ GRAND PRIX ČR V BOHUSLAVICÍCH

Zleva bohuslavičští: IM Tadeáš Kriebel, Miroslav Suchánek, Jiří Benek, Vladimír Blokscha, Lukáš Mika

Další, v pořadí již 36. ročník turnaje o Přeborníka Bohuslavic v šachu se uskutečnil v sobotu 22. 04. 2023 v bohuslavickém kulturním domě. Turnaj byl zároveň součástí seriálu Grand Prix České republiky 2022-2023 v rapid šachu a Rapid tour Ostravského koníka, jednoho z největších šachových festivalů v republice.

Ve finále se v sobotu  registrovalo celkem 178 šachistů. Z České republiky jich bylo 140, jeden z Irskou registrací, 36 šachistů z Polska, jeden šachista z Ukrajiny. Mezi nimi byli tři šachoví velmistři v čele s posledním přeborníkem republiky GM Plátem a tři mezinárodní mistři v čele s IM Krieblem, který se před třemi týdny s družstvem 1. Novoborský stal již po deváté vítězem šachové extraligy České republiky. Všechny před prvním kolem přivítal starosta obce Mgr. Pavel Dominik.

Pořadatelé ze Sportovního klubu Bohuslavice opět připravili divákům u počítačů  přímý přenos hraných partií,  on-line přenos výsledků po každém odehraném kole a samotným aktérům turnaje novinku v podobě aplikace, která na jedno kliknutí v mobilu ukázala, s kým kdo hraje a na které šachovnici. Těch bylo 89 a to je pak někdy velký problém zapamatovat si, kde si má hráč sednout.

Hrálo se s bonusovým časem 13 minut na partii a dvě sekundy ke každému provedenému tahu. Turnaj se započítává  do světového žebříčku hráčů FIDE (Mezinárodní šachová federace).

Díky partnerům  turnaje byl pro hráče zajištěn opět velmi zajímavý cenový fond. Děti narozené v roce 2011 a mladší hrály navíc o poháry  CANIS Prosper s.r.o. a k tomu všechny zúčastněné obdržely dárkový balíček. Každá účastnice obdržela květinu od fy KLIA CZ, s.r.o. a kdo si počkal na samý závěr, mohl se těšit na losování dortů.

Šachovým přeborníkem obce Bohuslavice se tentokrát stal mezinárodní šachový mistr Tadeáš Kriebel. Získal sedm bodů z devíti možných, když dvě partie prohrál  s velmistry. Se ziskem šesti bodů skončil  na druhém místě Miroslav Suchánek, třetím byl loňský vítěz Jiří Benek, následován Vladimírem Blokschou, Lukášem Mikou, Michalem Schuppíkem a Ondrou Ostárkem. Zážitek z prvního kola má jistě  Michal Schuppík, který si v prvním kole zahrál bílými figurami s velmistrem Jirovským. Co myslíte, jak skončila partie po posledním tahu černého (Jirovského) věží na h2?

Celkovým vítězem turnaje se počtvrté v jeho historii stal velmistr Vojtěch Plát, který díky dvěma remízám v posledních kolech ztratil pouze jeden bod, ale i přesto to stačilo díky lepšímu pomocnému hodnocení na vítězství.

atd.  BH. = tzv. pomocné hodnocení

Bez pomoci sponzorů se žádná takováto akce těžko obejde. Velké poděkování patří Obecnímu úřadu Bohuslavice, firmám Opravárenský závod MSA, s.r.o., OPAVICE, a.s.. VOTOPLAST, s.r.o., CANIS Prosper, s.r.o., KLIA CZ, s.r.o., VEHA CZ, s.r.o., VALKODOPRAVA, s.r.o., Statek U Veverků, s.r.o., Spolku rybářů Bohuslavice, šachovým fandům JUDr.Zdeňku Krčmářovi, Ing.Františku Režnému, prof. RNDr. Radku Kučerovi, Ph.D., manželům  Fusovým, restauraci Centrum,  paní Martině za vzornou přípravu hracího sálu a mnoha dalším, kteří se podíleli na organizaci této sportovní akce.

Závěrem lze jen dodat, že největší odměnou pro pořadatele byla spokojenost účastníků turnaje  a jejich zájem o účast v příštím ročníku, o kterém se bude teprve rozhodovat, protože kulturní dům má být rekonstruován.

Ing. Horst Poštulka by měl určitě velkou radost!

Podrobné informace z turnaje (zprávy, fotografie, online přenos atd.) naleznete na webových stránkách